Poradnik
Przydatne informacje dla każdego kierowcy

Kupując używany samochód, zawsze należy wziąć pod uwagę jego parametry, informacje, jego pochodzenie czy rok produkcji, który niestety często może być zupełnie inny, niż data pierwszej rejestracji. To dlatego bardzo istotne jest to, aby sprawdzić wszystko dokładnie, jeszcze na długo przed dokonaniem transakcji. Dzięki temu można mieć pewność, że nie kupuje się przysłowiowego kota w worku, a auto faktycznie ma tyle lat, ile zapewnił sprzedający.
Spis treści:
- Czym różnią się data pierwszej rejestracji i rok produkcji?
- Jak sprawdzić prawdziwy rok produkcji?
Czym różnią się data pierwszej rejestracji i rok produkcji?
Niestety coraz częściej zdarza się tak, że używane samochody są o wiele starsze, niż twierdzić mogą ich sprzedawcy. Taka praktyka stosowana jest przez nieuczciwych sprzedawców w celu ukrycia rzeczywistego wieku samochodu, co oczywiście wpłynąć może na zainteresowanie jego zakupem i szybkość przeprowadzenia takiej transakcji. To dlatego podczas oglądania samochodu, zawsze warto kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Czym w takim razie różni się data pierwszej rejestracji od roku produkcji? Niestety widoczna dla wszystkich data rejestracji, często jest późniejsza, niż rzeczywiste wyprodukowanie pojazdu. W ten sposób sprzedawcy odejmują mu lat, zwiększając jego powodzenie na rynku, ale jednocześnie ukrywając istotne parametry.
Rejestracja samochodu z zagranicy wiąże się z wieloma czynnościami i obowiązkami, które możemy wykonać za Ciebie! Skontaktuj się z nami po więcej szczegółów.
Jak sprawdzić prawdziwy rok produkcji?
Czy istnieją jakieś skuteczne sposoby na to, aby faktycznie sprawdzić rzeczywisty rok produkcji kupowanego pojazdu? Tak i są one bardziej dostępne, niż mogłoby się z pozoru wydawać! Przede wszystkim prawdziwą datę produkcji można znaleźć, chociażby na zbiorniczkach płynu do spryskiwaczy. Cyfry, które znajdują się na środku tarczy, wskazują właśnie na rocznik pojazdu. Datę produkcji znaleźć można też na innych częściach samochodu, jak na przykład odlew plastikowej obudowy filtra powietrza. W tej kwestii żartować można, że oględziny używanego samochodu przypominają pracę śledczego. Niemniej jednak warto się do tego przygotować, aby nie dać się oszukać. Między innymi daty produkcji samochodu można doszukiwać się na bocznej ściance każdej opony samochodowej, gdzie podany jest miesiąc oraz rok. Takie dane można wyczytać również z zakrytych części tapicerki. Tych jednak często nie widać na pierwszy rzut oka i dlatego trzeba się nieco nagłowić i sprawdzać na własny rachunek. Zdecydowanie jednak warto, aby wiedzieć, jaki samochód w rzeczywistości się kupuje.