Poradnik

Przydatne informacje dla każdego kierowcy

https://prestigecarosiek.pl/app/files/2020/01/prestigecar-jakdzialamy-1.jpg

18 lipca 2022 Poradnik

Rejestracja samochodu z zagranicy – jak to zrobić i jaki to koszt?

Planujesz sprowadzenie wymarzonego auta z zagranicy lub chcesz kupić je w komisie? W takim razie musisz również przygotować się na sporą ilość formalności. Jak przebiega rejestracja samochodu z zagranicy i z jakimi kosztami się wiąże? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu!

 1. Jak zarejestrować samochód z zagranicy?
 2. Rejestracja samochodu z zagranicy – wymagane dokumenty
 3. Koszt rejestracji samochodu z zagranicy
 4. Rejestrowanie samochodu z zagranicy bez tablic
 5. Ile trwa rejestracja samochodu z zagranicy?

Jak zarejestrować samochód z zagranicy?

Pierwszym krokiem w celu poprawnego zarejestrowania samochodu z zagranicy jest wizyta w wydziale komunikacji starostwa powiatowego, urzędu miasta lub dzielnicy (w przypadku Warszawy) i złożenie tam stosownego wniosku. Należy zawrzeć w nim informacje o marce auta, jego typie, modelu, czasie produkcji, numerze identyfikacyjnym VIN lub numerze nadwozia/podwozia, silniku, jego rodzaju j i przeznaczeniu. Dodatkowo należy załączyć dotychczasowy numer rejestracyjny i karty pojazdu, o ile oczywiście została wydana. Potrzebna będzie również pełna dokumentacja.

Rejestracja samochodu z zagranicy – wymagane dokumenty

Rejestrowanie samochodu z zagranicy wiąże się z koniecznością skompletowania niezbędnych dokumentów, bez których pozytywne przejście przez wszelkie formalności niestety nie będzie możliwe. Co konkretnie będzie ci potrzebne?

 • wniosek o rejestrację samochodu;
 • dowód własności auta (faktura VAT, umowa sprzedaży lub inny dokument potwierdzający własność);
 • dowód rejestracyjny pojazdu;
 • tablice rejestracyjne;
 • dowód odprawy celnej (jeśli auto zostało sprowadzone spoza Unii Europejskiej);
 • dowód zapłaty akcyzy lub dokument potwierdzający zwolnienie z zapłaty;
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego;
 • dokumentacja przetłumaczona na język polski (wykonana przez tłumacza przysięgłego lub konsula).

WAŻNE! W przypadku auta zakupionego w komisie, zaświadczenie o odprawie celnej przewozowej można zastąpić adnotacją na dowodzie własności pojazdu. Musi ona zawierać datę, numer dokumentu i nazwę organu, który przeprowadził odprawę.

 

Potrzebujesz wsparcia w sprowadzeniu wymarzonego auta z zagranicy? Skontaktuj się nami!

Koszt rejestracji samochodu z zagranicy

Przeglądając ogłoszenia komisów zagranicznych aut, bardzo często można natknąć się na informację, jakoby tymczasowy właściciel pojazdu zadbał o wszelkie niezbędne opłaty. Tego typu przesłanki warto dokładnie zweryfikować, ponieważ zazwyczaj okazuje się, że opłacono jedynie akcyzę (i ewentualnie cło) oraz wykonano tłumaczenie dokumentacji. Co w związku z tym? Otóż w takiej sytuacji kupujący wciąż będzie zmuszony zarejestrować auto i ponieść wszystkie koszty z tym związane. Jaki jest zatem konkretny koszt rejestracji samochodu z zagranicy? Składają się na niego kolejno:

 • dowód rejestracyjny: 54 zł;
 • pozwolenie czasowe: 13,50 zł;
 • nalepki (kontrolna i legalizacyjna): 30 zł;
 • karta pojazdu: 75 zł;
 • opłata ewidencyjna: 2,50 zł;
 • tablice rejestracyjne: 80 zł.

W takim przypadku zarejestrowania auta kosztować będzie 256 zł. Istnieje oczywiście możliwość wyboru własnych tablic, jednak wówczas trzeba zapłacić aż 920 zł więcej.

Sytuacja jest nieco inna, gdy kupujący pojazd jest zmuszony samodzielnie opłacić akcyzę. Jej koszt waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. O stawkach akcyzy dla samochodów z zagranicznych pisaliśmy już szerzej na naszym blogu, jednak w skrócie wyglądają one następująco:

 • dla pojazdu z silnikiem o pojemności do 2 litrów jest to 3,1% wartości rynkowej auta zgodnie z systemem Eurotax;
 • dla pojazdu z silnikiem o pojemności powyżej 2 litrów jest to 18,6% wartości.

Opłaty należy dokonać w kasie lub za pomocą przelewu bankowego.

Rejestrowanie samochodu z zagranicy bez tablic

Nie jest tajemnicą, że jazda autem bez tablic rejestracyjnych jest w naszym kraju surowo karana. W ciągu 30 dni z tymczasowymi tablicami trzeba zatem bezwzględnie dopełnić wszelkich formalności. Jak zarejestrować samochód z zagranicy bez tablic? Niezbędny będzie dowód opłacenia akcyzy oraz potwierdzenie własności auta. Dodatkowo urzędnicy poproszą o zagraniczny dowód rejestracyjny, potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu, dowody wniesionych opłat, dowód osobisty lub paszport i oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych. Po skompletowaniu wszystkich tych dokumentów nie powinno być problemu z otrzymaniem tablic tymczasowych, o ile wcześniej została wykupiona polisa OC.

Ile trwa rejestracja samochodu z zagranicy?

To, ile trwa rejestracja samochodu z zagranicy, uzależnione jest przede wszystkim od regionu i funkcjonowania danego urzędu. Możemy jednak przyjąć, że po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku proces ten nie powinien trwać dłużej niż 14 dni. Urząd wydaje najpierw czasową rejestrację na 30 dni wraz z tymczasowymi tablicami i nalepką kontrolną. W tym czasie (najpóźniej w dniu rejestracji) należy bezwzględnie ubezpieczyć auto, ponieważ zaświadczenie o ważnej polisie OC będzie potrzebne podczas odbioru właściwej rejestracji.

Informację o rejestracji gotowej do odbioru można sprawdzić na stronie www.pojazd.pwpw.pl.

  Close Menu