Poradnik

Przydatne informacje dla każdego kierowcy

https://prestigecarosiek.pl/app/files/2022/11/katalizator-w-uzywanym-aucie.jpg

03 grudnia 2022 Poradnik

Jak sprawdzić czy używane auto ma katalizator?

Katalizator jest ważną częścią układu wydechowego auta. To element, który odpowiada za jakość gazów, jakie emitowane są przez pojazd. Przed kupnem samochodu poza dokładnym sprawdzeniem dokumentacji, stanu lakieru warto dokładnie zwrócić uwagę na jego stan techniczny.

Spis treści:

  1. Katalizator w samochodzie - czym jest?
  2. Jak sprawdzić czy auto posiada katalizator?
  3. Jakie są konsekwencje braku katalizatora w samochodzie?

Katalizator w samochodzie - czym jest?

Katalizator w aucie można znaleźć w układzie wydechowym lub pod samochodem. Montowany jest zarówno w autach z silnikiem benzynowym, jak i tych z silnikiem diesla. W poszczególnych rodzajach silnika można jednak zauważyć odmienną budowę powłoki aktywnej, co spowodowane jest różnicą w składzie spalin. Katalizator zwany również konwerterem katalitycznym, odpowiada za usuwanie szkodliwych substancji ze spalin, aby te nie były emitowane do środowiska. Dzięki katalizatorowi spaliny te stanowią mniejsze zagrożenie dla zdrowia.

Jak sprawdzić czy auto posiada katalizator?

Katalizator jest fabrycznie montowany w samochodach. Aby sprawdzić, czy znajduje się on na swoim miejscu i czy nie został zastąpiony częścią, która jedynie go przypomina najłatwiej jest dokonać po prostu oględzin danego samochodu. Ze względu na miejsce, w którym znajduje się katalizator w prosty sposób można sprawdzić to wjeżdżając na kanał, gdzie już w kilka chwil można zobaczyć całe podwozie auta. Wprawieni kierowcy mogą zaobserwować brak katalizatora poprzez obserwację auta. Samochód pozbawiony tej części bowiem wydaje głośniejszy dźwięk niż zazwyczaj, a praca silnika może być nierówna. Takie auto zużywa więcej paliwa, a w niektórych przypadkach również można zaobserwować spadek jego mocy.

Jakie są konsekwencje braku katalizatora w samochodzie?

Brak katalizatora w samochodzie wiąże się z niemałymi konsekwencjami. Taki samochód może mieć problem z przejściem przeglądu technicznego, a jeśli jego brak zauważy policja grozi to surowym mandatem, a nawet zabraniem dowodu rejestracyjnego. Brakujący katalizator niesie za sobą, więc konsekwencje zarówno finansowe, prawne, jak i jest szkodliwe dla całego środowiska. Przed zakupem używanego samochodu należy sprawdzić jak najdokładniej jego stan. Chociaż wielu klientów skupia się przede wszystkim na tym, jak wyposażone jest auto oraz jaki jest stan jego ogumienia, warto zrobić szczegółowy przegląd techniczny tak, aby uniknąć przykrych konsekwencji w przyszłości. Najlepiej jest kupować sprawdzane auta z zagranicy od najlepszych dostawców, co pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.

    Close Menu