Rejestracja samochodu to procedura administracyjna, o której musi pamiętać każdy właściciel pojazdu. Kolejki w urzędzie nie zachęcają jednak do szybkiego załatwienia wszelkich formalności. Na szczęście, sporym ułatwieniem dla kierowców jest możliwości rejestracji samochodu online.

Spis treści:

  1. Jak przebiega rejestracja samochodu online?
  2. Czy można zarejestrować online samochód sprowadzony z zagranicy?
  3. Ile kosztuje rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Jak przebiega rejestracja samochodu online?

Rejestracja samochodu online to niezwykle wygodne rozwiązanie. W jaki sposób przebiega? Na początek powinniśmy upewnić się, że rejestracja przez Internet w danym urzędzie jest w ogóle możliwa. Urząd musi korzystać z Elektronicznej Skrzynki Podawczej Pojazd i Kierowca (ESP PiK). Możesz to sprawdzić na stronie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Do rejestracji niezbędne jest również posiadanie profilu zaufanego, który posłuży nam do zdalnego podpisania złożonego wniosku o rejestrację pojazdu. Pamiętaj, że rejestrację samochodu należy przeprowadzić w ciągu 30 dni od dnia podpisania umowy w przypadku auta kupionego w Polsce oraz od dnia przywiezienia z zagranicy, w przypadku samochodu sprowadzanego.

Czy można zarejestrować online samochód sprowadzony z zagranicy?

Rejestracja samochodu z zagranicy jest możliwa w formie zdalnej. W przypadku kupna samochodu zagranicą, do rejestracji niezbędne będzie skompletowanie odpowiednich dokumentów, takich jak: przetłumaczona karta pojazdu, dowód rejestracyjny oraz umowa kupna auta. Niezbędne będzie także zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym pojazdu, dowód opłacenia akcyzy oraz potwierdzenie wyrejestrowania auta z kraju, w którym wcześniej był zarejestrowany. Należy również wypełnić odpowiedni wniosek dostępny na stronie internetowej urzędu.

Ile kosztuje rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Każdy kierowca powinien mieć świadomość, że sprowadzenie samochodu z zagranicy wiąże się z różnego rodzaju opłatami. Koszty jakie należy ponieść, nie ograniczają się jedynie do ceny samochodu oraz ubezpieczenia. Do wydatków dochodzi również akcyza oraz opłaty transportowe. Chcesz wiedzieć jak będzie to wyglądać w Twoim przypadku? Oblicz koszt sprowadzenia samochodu z zagranicy. Do finalnych kosztów całej operacji warto dodać również obowiązkowe opłaty podczas rejestracji auta w urzędzie. Niezbędna będzie opłata ewidencyjna, a także za dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, tablicę rejestracyjną, nalepki oraz pozwolenie czasowe.

    Close Menu