Poradnik

Przydatne informacje dla każdego kierowcy

https://prestigecarosiek.pl/app/files/2022/06/Co-trzeba-miec-zeby-kupic-auto-z-zagranicy.webp

02 czerwca 2022 Poradnik

Co trzeba mieć żeby kupić auto z zagranicy?

Zakup samochodu z zagranicy wiąże się z dodatkowymi formalnościami i dokumentami, jakie należy wypełnić by legalnie przewieźć pojazd do kraju docelowego. Sprawdź, czego potrzebujesz decydując się na kupno auta od zagranicznych sąsiadów oraz z jakimi dodatkowymi kosztami musisz się liczyć sprowadzając pojazd na własny użytek.

Sprowadzenie samochodu z zagranicy - jak się do tego przygotować?

Zakup samochodu z zagranicy wymaga dopełnienia kilku dodatkowych formalności i wniesienia koniecznych opłat z tytułu sprowadzenia pojazdu. Jeżeli samodzielnie wyszukałeś auto do zakupu lub skorzystałeś z firmy specjalizującej się w wyszukiwaniu najkorzystniejszych opcji na zagranicznym rynku, czeka cię teraz przygotowanie dokumentów niezbędnych do złożenia we właściwym urzędzie, które umożliwią legalne użytkowanie opłaconego pojazdu.

Sprowadzenie samochodu - formalności krok po kroku

Zarejestrowanie samochodu kupionego za granicą, nie różni się od formalności przy rejestracji auta kupionego w kraju. Trzeba jednak pamiętać o kilku dodatkowych krokach, bez których sprowadzenie auta z zagranicy i zarejestrowanie go w Polsce nie będzie możliwe.
Najistotniejsze są formalności związane z uzyskaniem odpowiednich dokumentów auta czyli wyrejestrowanie samochodu w kraju pochodzenia i wyrobienie tablic zwozowych, jeśli chcesz wracać na kołach. Sposób załatwienia sprawy różni się zależnie od tego czy sprzedawcą jest osoba prywatna czy firma oraz od prawa obowiązującego w danym kraju. Po przyjeździe do Polski najważniejsze tak samo, jak w przypadku zakupu każdego pojazdu mechanicznego jest wykupienie polisy OC, bez której poruszanie się po drogach jest surowo zabronione. Kolejny krok to rejestracja, w przypadku zakupu samochodu z tablicami masz możliwość poruszania się po drogach przez okres 30 dni, jeżeli natomiast auto przyjechało na lawecie, aby się nim poruszać najpierw musisz zarejestrować pojazd w urzędzie. Niezwykle istotną kwestią jest opłacenie akcyzy naliczanej z tytułu zakupu mienia poza granicami kraju. Ta wyliczana jest na 3,1% ceny wartości auta w przypadku silników o pojemności mniejszej niż 2.0 oraz 18,6% dla pojazdów o silnikach powyżej 2.0 pojemności.

Dokumentacja sprowadzonego pojazdu - co warto wiedzieć

Przystępując do rejestracji samochodu musisz posiadać pełną dokumentację, w tym dowód rejestracyjny auta przetłumaczony na język polski. Tego typu przekład na język rodzimy nie może być wykonane na własną rękę, dlatego konieczna będzie wizyta u tłumacza przysięgłego. Oprócz standardowej rejestracji niezbędne będzie wykonanie przeglądu technicznego pojazdu, które upoważnia pojazd do uczestniczenia w ruchu drogowym na okres roku. Liczne formalności i dużo więcej dokumentacji niż w przypadku zakupu samochodu w kraju sprawia, że wielu konsumentów decyduje się na skorzystanie z usług firm pośredniczących w sprzedaży, które zajmują się nie tylko zakupem samochodu, ale także transportem i przygotowaniem niezbędnych dokumentów wymaganych przez prawo polskie.

    Close Menu