Poradnik

Przydatne informacje dla każdego kierowcy

https://prestigecarosiek.pl/app/files/2022/11/kupno-sprzedaz-samochodu.jpg

09 grudnia 2022 Poradnik

Jak wygląda umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu to niezwykle ważny dokument. Przepisy prawa nie przewidują co prawda szczególnej formy zawarcia tego typu umowy. Nie ma także określonego formularza, który należałoby wypełnić w przypadku zawierania takiej transakcji. Zaleca się jednak podpisać umowę kupna-sprzedaży w celu pozbycia się ewentualnych roszczeń drugiej ze stron, a także pozwoli nam zarejestrować pojazd. Jak zatem powinna wyglądać taka umowa? Sprawdź!

Spis treści:

  1. Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu?
  2. O czym jeszcze warto pamiętać?
  3. Umowa kupna-sprzedaży samochodu z zagranicy

Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Jak wspomnieliśmy, nie ma określonego formularza, który należy wypełnić w przypadku kupna lub sprzedaży samochodu. Jednak jest to niezwykle ważny dokument. Może zostać sporządzony na zwykłej kartce papieru. Warto jednak pamiętać o tym, aby wszelkie informacje były wypełnione czytelnie i zrozumiale dla obu stron transakcji. W umowie kupna-sprzedaży powinny znaleźć się takie informacje jak data i miejsce zawarcia umowy oraz dane obu stron umowy (imię, nazwisko, adres, numer oraz seria dokumentu tożsamości, PESEL). W umowie należy również dokładnie określić, co jest jej przedmiotem. Mowa tutaj o numerze rejestracyjnym pojazdu, numerze VIN, marce, modelu, roku produkcji czy kolorze samochodu i aktualnym przebiegu. W umowie należy również wskazać ustaloną cenę auta, a także sposób i termin przekazania kwoty.

O czym jeszcze warto pamiętać przy umowie?

Bardzo ważne jest, aby określić w umowie, która ze stron ma ponieść wynikające z niej koszty. Warto również zawrzeć nie tylko datę, ale również godzinę podpisywania umowy. Dzięki temu sprzedawca zostaje zwolniony z odpowiedzialności, jeśli niedługo po podpisaniu umowy i nabyciu auta, kupujący spowoduje kolizję lub wypadek drogowy. Do umowy warto dołączyć także oświadczenie, że kupujący zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu. Oczywiście, na samym dole umowy powinny znaleźć się podpisy. Umowę kupna-sprzedaży najlepiej jest przygotować na komputerze. Dzięki temu umowa będzie czytelna i zrozumiała dla obu stron.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu z zagranicy

Kupno samochodu z zagranicy wiąże się z wieloma formalnościami. Niezbędna jest przede wszystkim rejestracja samochodu z zagranicy, a do tego potrzebne są odpowiednie dokumenty. Między innymi dowód własności auta. Sporządzając umowę kupna-sprzedaży samochodu z zagranicy, warto pamiętać o tym, aby sporządzić dokument w dwóch językach. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że warunki umowy są zrozumiałe dla obu stron. W Internecie znajdziemy wzory umów kupna-sprzedaży w różnych językach. Możemy także skorzystać z usług firmy zajmującej się sprowadzaniem samochodów z zagranicy i wówczas nie będziemy musieli martwić się wszelkimi formalnościami.

    Close Menu