Poradnik

Przydatne informacje dla każdego kierowcy

https://prestigecarosiek.pl/app/files/2023/01/bmw.jpeg

10 stycznia 2023 Poradnik

Historia marki BMW – ciekawostki

MW to jedna z największych i najważniejszych marek samochodowych na świecie. Czy wiesz, że początkowo koncern BMW specjalizował się w produkcji lotniczej, a do tych czasów nawiązuje poniekąd logo marki? Więcej ciekawostek na temat historii BMW znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule!

  1. BMW – historia marki
  2. Logo BMW i jego geneza
  3. Jaka dziś jest marka BMW?

BMW – historia marki

Zacznijmy od początków marki BMW. Historia koncernu sięga pierwszej połowy XX wieku, a konkretniej 1916 roku. Najpierw marka znana była pod szyldem „Bayerische Flugzeug Werke” (Bawarska Fabryka Samolotów), a zaledwie rok później koncern zmienił swoją nazwę na „Bayerische Motoren Werke” (Bawarska Fabryka Silników), która obowiązuje do dziś. Ale kto właściwie stoi za powstaniem koncernu BMW? Historia marki uznaje kilka nazwisk. Są to przede wszystkim Carl Rappa i Gustaw Otto, a ponadto Franz Joseph Popp, Max Friz i Camillo Castiglioni. W pierwszych latach działalności BMW produkowało silnika lotnicze, motocyklowe oraz hamulce kolejowe. Dopiero od roku 1923 koncert zmienił profil firmy i oficjalnie zajął się produkcją motocykli, z czego znany jest oczywiście do dziś.

Logo BMW i jego geneza

Jest coś, co szczególnie kojarzymy z marką BMW – logo. Historia jego powstania jest wyjątkowo ciekawa. Zostało zaprojektowane w 1920 roku, a niektórzy twierdzą, że ma ono związek z lotniczą przeszłością marki i przedstawia wirujące śmigło samolotu. Oczywiście teoria ta ma swoje uzasadnienie w historii koncernu, jednak tak naprawdę biało-niebieska szachownica symbolizuje kolorystykę bawarskiej flagi. Dowody na ten temat dostarczył historyk Kai Jacobsen, którego badania doprowadziły do pierwotnej wersji logotypu, który zrodził się z inspiracji emblematu firmy Rapp Motorenwerke. To właśnie dlatego słynne logo BMW ma okrągły kształt.

Jaka dziś jest marka BMW?

Obecnie BMW to jeden z największych koncernów motoryzacyjnych na świecie. Marka odgrywa również niezwykle istotną rolę w świecie sportów wyścigowych, a bolidy sygnowane słynnym logotypem odnoszą kolejne sukcesy w Formule 1. Można śmiało powiedzieć, że na naszych oczach wciąż pisze się historia BMW, szczególnie w odniesieniu do aut elektrycznych czy hybrydowych. W naszym kraju najpopularniejszymi modelami tej marki są bez wątpienia auta kompaktowe i sportowe.

Jeśli cenisz sobie markę BMW i myślisz o zakupie auta tego producenta, mamy dla ciebie doskonałe rozwiązanie – profesjonalne i kompleksowe sprowadzanie aut z zagranicy! Sprawdź naszą ofertę i już dziś wybierz swój wymarzony model BMW!

    Close Menu