Poradnik

Przydatne informacje dla każdego kierowcy

https://prestigecarosiek.pl/app/files/2022/07/Historia-pojazdu-z-zagranicy.jpg

18 lipca 2022 Poradnik

Historia pojazdu z zagranicy – na co zwrócić uwagę?

Import samochodów do Polski wciąż jest w doskonałej kondycji. Co roku na polski rynek trafia ponad 1 milion aut z zagranicy. Powodów takiego zjawiska jest kilka: mniejsze przebiegi, dobre stany techniczne i bogatsze wersje wyposażenia. Zakup auta, a zwłaszcza pochodzenia zagranicznego to poważna inwestycja, która powinna być przemyślana. Aby utwierdzić się w przekonaniu, że kupno danego modelu będzie strzałem w dziesiątkę warto poznać historię auta sprowadzonego z zagranicy.

Dlaczego warto sprawdzić historię pojazdu z zagranicy?

W wielu przypadkach chęci zakupu pojazdu z zagranicy okazuje się, że dokumenty zostały gdzieś zawieruszone. Wiele osób machnie na to ręką, bo przecież kto by trzymał w jednym miejscu dokumenty z kilku czy kilkunastu lat. Sprzedawca przecież zapewnia, że pojazd to „igła”. Niestety w większości przypadków zapewnienia właściciela pojazdu z zagranicy nie mają żadnego potwierdzenia z rzeczywistością – licznik jest przekręcony a uszkodzone elementy silnika czy zawieszenia zostają zamaskowane, aby podczas jazdy testowej prawda nie wyszła na jaw. Aby mieć pewność, że pojazdowi nic nie dolega, warto sprawdzić historię pojazdu w zagranicznych lub polskich bazach danych (na przykład AutoBaza.pl).

Po wpisaniu numeru VIN możemy poznać fabryczne wyposażenie pojazdu, stan licznika i fakt, czy rzeczywiście historycznie auto nie uczestniczyło w wypadkach. Współczesna technologia pozwala usprawnić cały proces nabycia auta za pomocą różnych narzędzi. Doskonałym przykładem jest kalkulator kosztów sprowadzenia auta z zagranicy, umożliwiający przewidzenie kosztów transportu.

Wyposażenie pojazdu

Dobrym sposobem, pozwalającym sprawdzić, czy pojazd uległ wypadkowi, jest porównanie wyposażenia rzeczywistego z jego fabrycznymi ustawieniami. W wielu bazach danych (na przykład autoDNA) można w wygodny sposób zweryfikować, czy auto nie posiada tańszych części, które w żaden sposób nie przypominają tych oryginalnych montowanych w fabryce. Podczas kupna auta warto porównać parametry te przedstawione w bazie danych z rzeczywistymi. Specjaliści są zgodni, że dobrym pomysłem będzie weryfikacja koloru tapicerki, lakieru i szyb, zewnętrznych elementów pojazdu czy liczbę poduszek powietrznych.

Potencjalna kradzież auta

Najpopularniejsze bazy danych pojazdów są bezpośrednio powiązane z bazami danych pojazdów skradzionych. Ten aspekt należy w szczególności sprawdzić, jeśli chcemy nabyć auto z zagranicy. Czujność potencjalnego nabywcy powinna obejmować nie tylko stan techniczny pojazdu, lecz także jego legalności. Autentyczność dokumentacji i legalności pojazdu daje gwarancję, że auto nie jest przedmiotem przestępstwa.

Licznik

Cofanie liczniku przebiegu pojazdu to nie tylko powszechna praktyka wśród polskich handlarzy, lecz także tych zagranicznych handlarzy i indywidualnych sprzedawców. Według statystyk aż 30% niemieckich samochodów ma cofnięty licznik. Powód takiego działania jest prosty – pojazdy z mniejszym przebiegiem można sprzedać drożej. Aby nie zostać oszukanym, warto zwrócić uwagę na tę informację w historii pojazdu.

    Close Menu