Poradnik

Przydatne informacje dla każdego kierowcy

https://prestigecarosiek.pl/app/files/2023/01/auto-z-napedem-4x4-1.jpg

10 stycznia 2023 Poradnik

Poznaj zalety i wady napędu 4×4

Niewątpliwie napęd 4x4 to już swego rodzaju codzienność. Takie rozwiązanie zdobywa sporą popularność, jak również sprawia, że coraz chętniej sięgamy po SUV'y czy samochody klasy wyższej. To jednocześnie świetna opcja przy stromych podjazdach, mokrych drogach bądź śliskich nawierzchniach. Chętnie przybliżymy Ci, co charakteryzuje napęd 4x4 oraz jakie są jego zalety i wady.

Spis treści:

  1. Co odznacza tak właściwie napęd 4x4?
  2. Zalety napędu 4x4
  3. Wady napędu 4x4

Co odznacza tak właściwie napęd 4x4?

To przede wszystkim układ napędowy, w którym automatyczne lub ręczne działania kierowcy dołączają dodatkowo napęd jednej osi. No dobrze, ale mówiąc trochę prościej. Pierwotny układ przeniesienia napędu 4x4 dzieli siłę napędową na cztery koła w równych proporcjach. Proporcjonalność oraz zbilansowanie napędu sprawia, że zyskujemy dużo lepsze parametry względem przyczepności. Ponadto dbamy też o nasze bezpieczeństwo, jak również bezpieczeństwo samochodu podczas trudnych warunków atmosferycznych. Śnieg czy deszcz okazują się zwyczajnie niestraszne.

Zalety napędu 4x4

Jeżeli chodzi o zalety napędu na 4 koła, tak jak już wspomnieliśmy – przyczepność, która jest bez wątpienia zwiększona. To szczególnie przydatne zimą, kiedy zdarzy wam się utknąć w śnieżnej zaspie. Kolejny atut obejmuje wolniejszy spadek wartości. Większość tego typu samochodów okazuje się być znacznie bardziej pożądana. Zakup wyjdzie zapewne drożej, ale sprzedaż, nawet po kilku latach, jest korzystniejsza. Takie zalety napędu 4x4 przekonują ogromną część kierowców. I nic dziwnego, samochód odporny na wszelkie warunki pogodowe może przypominać pojazd praktycznie niezniszczalny. Jeśli mieszkasz poza miastem i preferujesz tereny wiejskie, napęd 4x4 będzie doskonałą decyzją. Podobnie zalecamy taki samochód osobom, mieszkającym przykładowo w górach.

Wady napędu 4x4

Z pewnością dla niektórych wady napędu na 4 koła będą obejmować zwiększone zużycie paliwa. Różnica teoretycznie nie jest wielka, bo wynosi od 2-5% w stosunku do mniejszych aut. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim silnik wykonuje znacznie większą pracę, żeby napędzić obie osie. No i nie zapominajmy też o wadze samego układu 4x4. Jeżeli chodzi o kolejne wady napędu 4x4, powinniśmy wskazać także na cenę, która będzie po prostu wyższa. Do tego jeszcze koszty utrzymania, mające swoje źródło w skomplikowanej budowie. Zdecyduj sam, co u Ciebie przeważa - wady czy zalety. A może właśnie poszukujesz dobrego samochodu z napędem 4x4? Sprowadzanie aut z zagranicy stanowi naszą specjalność – sprawdź dostępne propozycje!

    Close Menu