Poradnik

Przydatne informacje dla każdego kierowcy

https://prestigecarosiek.pl/app/files/2022/10/Czym-jest-numer-VIN-i-dlaczego-warto-sie-nim-zainteresowac.jpg

17 października 2022 Poradnik

Czym jest numer VIN i dlaczego warto się nim zainteresować?

Zapewne każdy kierowca słyszał o numerze VIN. Przydaje się on zwłaszcza przy zakupie używanego samochodu. Czym tak właściwie jest, jakie zawiera informacje i gdzie go znaleźć? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o numerze VIN, przeczytasz w tym artykule. Sprawdź!

Spis treści:

 1. Czym jest numer VIN?
 2. Jakie informacje zawiera numer VIN?
 3. Kiedy warto sprawdzić auto po numerze VIN?

Czym jest numer VIN?

VIN, czyli Vehicle Identification Number, to numer identyfikacyjny pojazdu umieszczony i nadany przez producenta. Jest to unikatowy numer składający się z 17 znaków, który posiada każdy samochód. Często nazywany jest również numerem nadwozia. Warto podkreślić, że nie ma dwóch takich samych numerów VIN. Posiadają go nie tylko samochody, ale również wszystkie pojazdy poruszające się po drogach, jak autobusy, motocykle czy przyczepy. W zależności od danego modelu samochodu może on być umieszczony w różnych miejscach. Najczęściej, numer VIN możemy znaleźć:

 • na prawym nadkolu,
 • w dolnym rogu przedniej szyby samochodu,
 • po stronie kierowcy na podłodze bagażnika,
 • w dowodzie rejestracyjnym.

Jakie informacje zawiera numer VIN?

Numer VIN zawiera wiele istotnych informacji o samochodzie. Trzy pierwsze znaki określają międzynarodowy kod producenta a kolejne, charakterystykę pojazdu:

 • pierwszy znak to rejon geograficzny gdzie wyprodukowano samochód,
 • drugi to kraj w określonym rejonie
 • trzeci wskazuje producenta pojazdu.
 • od czwartego do dziewiątego określają typ pojazdu, czyli rodzaj nadwozia, silnika, skrzyni biegów i jego konstrukcję
 • znaki od dziesiątego do siedemnastego identyfikują pojazd (konkretny egzemplarz).

Na podstawie znaków od 10 do 11, dostaniemy informacje o roku produkcji pojazdu, modelu i fabryce montującej samochód. Znaki od 12 do 17 to po prostu numer porządkowy.

Kiedy warto sprawdzić auto po numerze VIN?

Praktyka sprawdzania numeru VIN jest powszechna wśród kupujących samochody używane. Dzięki numerowi możemy sprawdzić, czy samochód nie był kradziony lub, czy nie ma tak zwanego "przekręconego licznika". Możemy również sprawdzić, czy auto jest bezwypadkowe, gdyż firmy zajmujące się sprawdzaniem samochodów po numerach VIN mają dostęp do baz danych ubezpieczycieli z całego świata. Numer VIN warto sprawdzić również w przypadku chęci kupna samochodu z zagranicy. Sprowadzanie aut z Niemiec oraz innych krajów nadal cieszy się w Polsce ogromną popularnością. W tej sytuacji możemy skorzystać z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Niezbędne do tego będzie posiadanie Profilu Zaufanego. Jeżeli korzystasz z usług firmy zajmującej się sprowadzaniem aut z zagranicy - nie musisz się martwić. Numer VIN i inne niezbędne informacje zostaną sprawdzone przez specjalistów.

  Close Menu